Robert Prosinečki je jedan od najvećih hrvatskih nogometaša svih vremena. Igrao je na poziciji veznog igrača i postao poznat po svojoj iznimnoj kreativnosti i čarobnim driblinzima. Za Prosinečkog su vezane mnoge zanimljivosti, a jedna od tih je ta da je on jedini igrač u povijesti koji je na svjetskim prvenstvima postigao pogotke za dvije različite države. Zanimljivo je i to da je peti po redu igrač koji nije iz Španjolske, a igrao je za dva najbolja španjolska kluba – Real i Barcelonu. Poznat je po nadimku “Žuti”. Nakon karijere nogometaša, Robert je ostao u nogometu te počeo raditi kao nogometni trener.
Obrazovanje
Robert Prosinečki je srednju školu završio u Čemehovcu kraj Kumrovca.
Privatni život
Rođen je 12.1.1969. godine u Schwenningenu u Njemačkoj, ali se s deset godina s obitelji vratio u Hrvatsku. Robertov otac je u Njemačkoj imao veliku građevinsku firmu, ali se svega odrekao da bi njegov sin zaigrao u Dinamu.
Sa suprugom Vlatkom je u braku od 1999. godine i imaju dvije kćeri. Upoznali su se u jednom zagrebačkom kafiću dok je ona još bila srednjoškolka, a on već slavni nogometaš. Iako je nakon srednje škole htjela upisati Fakultet za fizičku kulturu, Vlatka je od toga odustala, kako bi mogla biti s njim dok je igrao za Standard Liège i za Portsmouth.
Robert za sebe kaže da je obiteljski čovjek i da mu je obitelj najbolji lijek protiv stresa jer kad je sa ženom i kćerima može razmišljati i o drugim stvarima, a ne samo o nogometu. Još dok je igrao u Realu iz hobija se počeo baviti slikanjem.
Posao
Nogometnu karijeru je započeo u njemačkom klubu FC Stuttgart Kickers sa samo 5 godina. 1979. godine s obitelji dolazi u Zagreb i s igrom nastavlja u NK Dinamo Zagreb u kojem su zapazili njegov talent pa je već sa 17 godina zaigrao u prvoj momčadi. Iako su ga već tada nazivali “monstruoznim” talentom s odličnom tehnikom, kontrolom lopte i driblingom, tadašnji Dinamom trener Ćiro Blažević nije bio uvjeren u to. Došlo je do sukoba između njega i Prosinečkog koji je zbog toga napustio klub, a Ćiro je tada izrekao svoju poznatu rečenicu da će “pojesti diplomu ako od njega ikad postane igrač” koja je, kako se kasnije pokazalo, bila ogromna greška.
Njegov sukob s Ćirom je iskoristila beogradska Crvena Zvezda kojoj nije dugo trebalo da ga dovede u svoje redove. Prosinečki je odmah pokazao što može i postao idol navijača. U godinama koje su slijedile sa Zvezdom je osvojio sve što se imalo osvojiti i oduševljavao svojim vrhunskim potezima kojima je s lakoćom ismijavao protivnike.
Nakon Crvene Zvezde svoju karijeru nastavlja u Real Madridu, u koji dolazi 1991. godine za tadašnjih 25 milijuna maraka. Postoji anegdota iz tog vremena prema kojoj je AC Milan Prosinečkom, u pokušaju da ga privole na dolazak, poslao najnovijeg Mercedesa pred kuću. U Real je stigao kao velika zvijezda od koje su Španjolci imali ogromna očekivanja, ali odmah na početku se suočio s hrpom ozljeda pa je s travnjaka izbivao više od godinu dana.
Iako je u tri sezone koliko je proveo u Realu imao nekoliko sjajnih trenutaka, poput slobodnjaka kojeg je u El Clasicu zabio Barceloni, “Žuti” nije ispunio očekivanja. U Španjolskoj je igrao još u Oviedu odakle je prešao u Barcelonu gdje se zadržao dvije godine. Nakon Barcelone je igrao u Sevilli, a u sezoni 1997./98. se vraća u HNL i počinje igrati za tadašnju Croatiju, gdje je kao kapetan predvodio jednu od najboljih generacija kluba.
Nakon tri sezone u modrom dresu Prosinečki odlazi u belgijski Standard, potom u engleski Portsmouth koji je u vrijeme njegovog dolaska igrao u engleskoj drugoj ligi, a na mjestu trenera je bio Harry Redknapp. U jednoj sezoni u Portsmouthu Prosinečki je radio čuda, uništavao protivnike, zabijao euro golove I postao idol navijača koji su ga prema jednoj anketi proglasili najboljim strancem u povijesti kluba. Redknapp je za Prosinečkog rekao da je u klub stigao na zalazu karijere, pušio je kutiju cigareta dnevno, pio viski i imao višak kilograma, ali je uz sve to bio najbolji igrač kojega je ikad u životu vodio. Prema Redknappu, sve što je “Žuti” radio na terenu spada u znanstvenu fantastiku i često je zamišljao kakav je tek bio dok je bio mlađi i na vrhuncu karijere.
Osim već navedenih klubova igrao je i za Hrvatski Dragovoljac, Olimpiju iz Ljubljane i NK Zagreb u kojemu je nakon završetka karijere ostao na mjestu športskog direktora. 2006. godine, u 37. godini života nakratko se vratio igranju i zaigrao za Savski Marof koji je igrao u četvrtoj ligi. Debitirao je u susretu Jedinstvene županijske lige, u kojemu je njegov klub pobijedio Veliku Mlaku s rezultatom 8:0, a Prosinečki je zabio jedan pogodak i zabilježio tri asistencije.
Što s njegove reprezentativne karijere tiče, bio je član reprezentacije Jugoslavije za koju je nastupio u 15 utakmica i postigao pet pogodaka, a kasnije i Hrvatske za koju je odigrao 49 utakmica i zabio 10 pogodaka. Za hrvatsku nogometnu reprezentaciju je prvi put nastupio 23.03. 1994. godine u prijateljskoj utakmici protiv Španjolske, gdje je u šestoj minuti postigao pogodak za vodstvo Hrvatske.
Bio je dio ekipe koja je 1998. godine osvojila broncu na Svjetskom prvenstvu, a on je u prvom kolu postigao spektakularni pogodak u utakmici protiv Jamajke te još jedan velemajstorski pogodak u utakmici za treće mjesto s Nizozemskom kada je prošao pola obrane i zabio Van der Saaru. Njegov posljednji nastup za hrvatsku reprezentaciju dogodio se 03.06. 2002. godine na Svjetskom prvenstvu gdje je Hrvatska igrala s Meksikom.
2006. godine postaje pomoćni trener u stožeru hrvatske nogometne reprezentacije I tako započinje trenersku karijeru. Na toj poziciji ostaje do 2010. godine kada preuzima Crvenu Zvezdu, što postaje njegov prvi samostalni trenerski posao. Sa Zvezdom je 2012. godine osvojio Srpski kup, svoj prvi trofej u trenerskoj karijeri. U kolovozu iste godine sporazumno prekida ugovor s Crvenom Zvezdom i 14.10.2012. preuzima turski nogometni klub Kayserispor. Klub je u vrijeme njegovog dolaska bio 15. na ljestvici Super lige, a on ga do kraja sezone dovodi na 5. mjesto što je bio najbolji rezultat u povijesti Kayserispora.
26.11 2014. godine dolazi na funkciju izbornika nogometne reprezentacije Azerbejdžana, a u listopadu 2017. napušta to mjesto.
Najveća postignuća
Robert Prosinečki je s juniorskom reprezentacijom Jugoslavije na Svjetskom prvenstvu 1987. godine u Čileu bio prvak svijeta. 1990. godine je s mladom reprezentacijom Jugoslavije do 21 godinu bio drugi na Europskom prvenstvu u Rusiji, a 1998. godine s Hrvatskom je osvojio broncu na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj.
1987. godine je na juniorskom Svjetskom prvenstvu u Čileu proglašen najboljim igračem turnira.
S Crvenom Zvezdom je tri puta osvajao naslove prvaka Jugoslavije, s Real Madridom jednom naslov prvaka Španjolske, a s Dinamom je tri puta bio prvak Hrvatske. S Crvenom Zvezdom, Dinamom i Realom je osvajao i nacionalne kupove i superkupove.
FIFA ga je 1990. godine proglasila najboljim mladim igračem svijeta, a 1997. godine je dobio državnu nagradu za šport “Franjo Bučar”. Roberta Prosinečkog se uz Zvonimira Bobana i Davora Šukera svrstava u “sveto trojstvo” hrvatskog nogometa.
Autor: A.V.
Odgovori