Karolina Šprem je bivša hrvatska tenisačica koja je unatoč ozljedama i pehovima koji su je pratili ostvarila respektabilnu karijeru. 2004. godine je predstavljala Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Ateni gdje je pojedinačno stigla do trećeg kruga, a s Jelenom Kostanić je ispala u drugom krugu parova.
Privatni život
Rođena je 25.10.1984. godine u Varaždinu, u obitelji Gabre i Božene Šprem. S tenisom ju je upoznao otac koji ju je vodio na zatvoreno tenisko igralište u Varaždinu, a počela je igrati s devet godina. Iako u početku nije ozbiljno trenirala, ipak se vidjelo da je jako talentirana za tenis što je navelo njezine roditelje da krenu ulagati u njezin razvoj.
Njezini otac i majka su se bavili prodajom umjetnog cvijeća, a najveći dio zarade su ulagali u Karolinin sportski razvoj, sve dok zbog svojih dobrih rezultata nije počela privlačiti sponzore.
2010. godine se počelo govoriti njezinoj vezi s ciparskim tenisačem Marcosom Baghdatisom, a par se u ljeto 2012. godine vjenčao u dvorcu Trakošćan, koji je tom prilikom bio zatvoren za novinare i turiste. Nekoliko mjeseci nakon vjenčanja u Zagrebu se rodila njihova prva kćer Zahara, a 2015. i druga kćer koju su nazvali India.
Posao
Karolina je bila članica Tenis kluba Varaždin, a profesionalno se počela baviti tenisom u srpnju 2001. godine. Po dolasku u profesionalne vode trebalo joj je neko vrijeme da se snađe u društvu velikih svjetskih zvijezda. Dvije godine kasnije je već na početku sezone pokazala fantastične rezultate. Nastupajući na ITF turnirima je od siječnja do ožujka 2003. godine ostvarila pobjedu u 29 mečeva, što ju je dovelo do osvajanja naslova u Castellonu, Grenobleu, Redbridgeu i Southamptonu.
Te godine je nastavila s dobrom igrom što ju je dovelo do dva WTA finala, u Strasbourgu i Beču, dok je na WTA turniru u Helsinkiju stigla do polufinala, te je na ITF natjecanju u Poitiersu osvojila naslov.
Vrhunac njezine karijere se dogodio 2004. godine u Wimbledonu gdje je pobjedom nad tada dvostrukom prvakinjom, četverostrukom finalisticom i svjetskim brojem osam, Venus Williams dospjela do četvrtfinala u kojemu je zaustavljena od Lindsay Davenport. Izgubivši na nekoliko turnira nakon Wimbledona, Šprem se mučila s pronalaskom dobre forme koju je imala prije. U to vrijeme je počela trenirati s Bornom Bikićem.
Popravila se na Australian Openu 2005. godine, gdje je stigla do četvrtog kola. Na WTA natjecanju u Indiji u rujnu iste godine je nakon niza pobjeda stigla do finala u kojemu je na kraju izgubila od Anastazije Miškine. Na Roland Garossu je te sezone uspjela doći do trećeg kola.
Kasnije se suočila s ozljedom lakta zbog koje je bila potreba operacija i koja ju je deset mjeseci držala izvan terena. Krajem 2007. godine je objavila da prekida suradnju s trenerom Bikićem i da će opet surađivati s Ricardom Sanchezom.
Igranju se vratila u travnju 2008. godine, a u srpnju je nastupila na Tier III natjecanju u kojemu je stigla do polufinala, a na kraju je poražena od Andreje Klepač. 2009. godine je osvojila tri velika ITF naslova u Biberbachu, Mestreu i Torhoutu. Iste godine se kvalificirala za Australian Open na kojemu je izgubila u prvom kolu od bugarske tenisačice Pironkove.
2010. godine je na Open Gaz de France Suez turniru u Parizu prošla tri kruga kvalifikacija i stigla do glavnog natjecanja gdje je u prvom krugu pobijedila švicarsku tenisačicu Bacsinszky, a onda ju je u drugom krugu natjecanja zaustavila tadašnja šesta nositeljica Shahar Pe’er.
Početkom 2011. godine odlazi u Australiju započeti novu sezonu, ali se nije uspjela kvalificirati za turnire u Sidneyu i Brisbaneu. Izravno je primljena na glavno natjecanje Australian Opena, ali je poražena od Chanelle Scheepers već u prvom kolu.
Tijekom sezone u Australiji je pretrpjela ozljedu lijevog zgloba, što ju je prisililo da odustane od natjecanja. Kasnije je pokušala igrati na turniru u Portugalu, ali nije uspjela završiti kvalifikacijski meč protiv Heather Watson što je potvrdilo da se radi o težoj ozljedi.
Nakon ozljede u Portugalu posvetila se privatnom životu i više nije nastupala. U listopadu 2013. je nastupila na ITF turnirima koji su se igrali u Dubrovniku i pokušala se vratiti igranju, ali to više nije bila ista Karolina Šprem kakva je nekad bila.
Najveća postignuća
Najveći uspjeh Karoline Šprem je četvrtfinale Wimbledona iz 2004. godine, a te godine je ostvarila i najbolji plasman na ljestvici – 17. mjesto. Na ITF razini je osvojila 11 naslova, 10 pojedinačnih i jedan u parovima.
Autor: A.V.
Odgovori