Igor Tudor je bivši hrvatski nogometaš. Bio je jedan od najboljih braniča u vrijeme dok je igrao u Juventusu. Osim toga bio je i član Vatrenih koji su na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine osvojili broncu, a on je tada postao jedan od najomiljenijih domaćih sportaša. Nakon završetka igračke karijere počeo se baviti trenerskim poslom.
Privatni život
Rođen je 16.4.1978. godine u Splitu u obitelji Ojdane i Marka Tudor, koji osim Igora imaju i kćer Ivonu.
Igor se 2005. godine vjenčao s bivšom manekenkom i prvom pratiljom Miss Dalmacije Stefanijom Lešić, a prije toga su pet godina bili u vezi. On i supruga Stefanija imaju troje djece, najstariju kćer Miju, sina Roka i najmlađu kćer Evu. Svoj privatni život oduvijek drže podalje od očiju javnosti.
Posao
Tudor je profesionalnu nogometnu karijeru započeo 1995. godine u splitskom Hajduku. Za Hajduk je nastupao tri sezone, a 1998. godine odlazi u Juventus za 7 milijuna njemačkih maraka, što je do prodaje Nike Kranjčara bio najskuplji transfer u Hajduku.
Za vrijeme prvih nekoliko godina u Juventusu zabilježio je velik broj nastupa u Ligi prvaka i talijanskoj Serie A te stekao naklonost poznatog stručnjaka Marcela Lippija. Tudor je tijekom sezone 2000./2001. pod vodstvom trenera Carla Ancelottija ostvario uspješne rezultate i postigao šest pogodaka.
Povratkom bivšeg trenera Marcela Lippija sljedeće sezone, Tudor je povremeno igrao na mjestu srednjeg veznog i postigao četiri ključna pogotka za Juventus u borbi za naslov u Seriji A. U sezoni 2002./03. je također postigao važan pogodak protiv Deportiva, što je omogućilo njegovom klubu da prođe u četvrtfinale Lige prvaka pa sve do finala, u kojemu su ipak bili poraženi od Milana. Juventus je u tom razdoblju imao jednu od najjačih ekipa na svijetu, a Tudor je tomu dao velik doprinos sa svojih 150 nastupa i 20 postignutih pogodaka.
Sezonu 2005./06. provodi na posudbi u Sieni. Nakon isteka ugovora Tudor se vraća u Juventus koji se našao u središtu skandala nazvanog “Calciopoli”, kojim je otkrivena mreža namještanja utakmica u Serijama A i B. Prema zapisima snimljenih telefonskih razgovora koji su bili objavljeni u novinama, Juventusovi direktori Luciano Moggi i Antonio Giraudo su tijekom sezone 2004./05. razgovarali s više talijanskih nogometnih delegata kako bi utjecali na postavljanje sudaca.
Tužitelj Talijanskog nogometnog saveza Stefano Palazzi je u srpnju 2006. godine tražio da Juventus bude izbačen barem do Serije C1, da se timovima koji su bili dio skandala oduzmu bodovi, te da se Juventusu oduzmu naslovi iz 2005. i 2006. godine. Juventus je na kraju izbačen u Seriju B, oduzete su mu titule iz navedenih godina, izbačen je iz Lige prvaka u sezoni 2006./07. te je dodatno kažnjen novčanom kaznom i igranjem tri domaće utakmice bez publike.
Tudor je unatoč svemu tome ostao u Juventusu, ali su ga ozljede držale izvan terena tijekom cijele sezone. Zbog misteriozne ozljede gležnja, uzrokovane bakterijskom infekcijom, posjetio je niz svjetskih stručnjaka i nakon više od godinu dana se uspio donekle oporaviti. Njegov ugovor s Juventusom je istekao 30.6.2007. godine, nakon čega je potpisao jednogodišnji ugovor s Hajdukom.
Za Hajduk je zaigrao u susretu sa Zadrom, krajem listopada 2007. godine. Međutim, nakon nekoliko utakmica se opet ozlijedio pa je većinu sezone proveo na rehabilitaciji, ostvarivši tako samo osam nastupa u Hajdukovom dresu. Sljedeće sezone ostaje u Splitu iščekujući potpuni oporavak poslije kojeg je trebao postati važan dio momčadi tadašnjeg trenera Gorana Vučevića. Ipak, zbog neprekidnih bolova u gležnju, 23.7.2008. godine je službeno objavio prekid igračke karijere.
Za Hrvatsku nogometnu reprezentaciju Tudor je debitirao u finalnom susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 1998., odigranom protiv Ukrajine. U igru je ušao kao zamjena za Aljošu Asanovića u 89. minuti susreta. S reprezentacijom je sudjelovao na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine, a na tom natjecanju je ostvario tri nastupa.
Nastupao je i u kvalifikacijskim utakmicama za Euro 2000. godine, te u kvalifikacijskim utakmicama Hrvatske za Svjetsko prvenstvo 2002. godine i Europsko prvenstvo 2004. Također je odigrao osam kvalifikacijskih utakmica za SP u Njemačkoj 2006. godine, te postigao dva pogotka. Za reprezentaciju je zadnji put nastupio na Svjetskom prvenstvu 2006. godine u utakmici protiv Australije.
Tudor u kolovozu 2009. godine postaje pomoćnik Hajdukovog menadžera Edoarda Reje, ali Reja u veljači 2010. odlazi u Lazio, a Tudor je otpušten iz Hajduka. Hajdukov sportski direktor Sergije Krešić ga u prosincu 2012. godine postavlja da vodi momčad do 17 godina. Nakon preuzimanja dužnosti odlazi u Juventus kako bi s Antoniom Conteom poboljšao svoje trenerske vještine.
U travnju 2013. godine je imenovan trenerom seniorske momčadi Hajduka i na tom mjestu ostaje do veljače 2015. godine, kada je podnio ostavku. U lipnju iste godine potpisuje trogodišnji ugovor s PAOK-om, a u ožujku 2016. godine je dobio otkaz zbog, kako su iz kluba izjavili, neuspjelih rezultata i podcjenjivačkih komentara o kvaliteti tima.
Tri mjeseca nakon otkaza potpisuje jednogodišnji ugovor s turskim Karabüksporom, a u veljači 2017. godine postaje trener Galatasaraya. Tudor je u Galatasarayu ušao u povijesne knjige turskog klupskog nogometa nakon što je u listopadu 2017. godine, u gostovanju kod Konyaspora, na teren izveo momčad bez ijednog turskog igrača u početnih 11.
Najveća postignuća
Tijekom svoje igračke karijere Tudor je s Juventusom osvojio dva naslova prvaka Serije A, koja su im kasnije bila oduzeta, te naslov prvaka Serije B i UEFA Intertoto kup.
S hrvatskom reprezentacijom je 1998. godine na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj osvojio treće mjesto, a 2001. godine je proglašen najboljim hrvatskim nogometašem.
Kao trener je s Hajdukom osvojio Hrvatski nogometni kup.
Autor: A.V.
Odgovori